Про вступ в дію Закону України «Про житлово-комунальні послуги»

З 01 травня 2019 року набудуть чинності окремі положення Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 року № 2189-VІІІ (далі Закон).
Законом передбачено, що до житлових послуг належить послуга з управління багатоповерховим будинком. Послуги з утримання будинків і споруд, прибудинкових територій на законодавчому рівні не передбачені. Виконавці цих послуг (ЖЕКи) продовжать їх надавати до моменту призначення/обрання в кожному будинку його мешканцями управителя або створення ОСББ.

Органи місцевого самоврядування не можуть встановлювати тарифи на зазначені послуги.
Пільги та субсидії для відшкодування витрат з оплати послуг з утримання будинків і споруд, прибудинкових територій надаються до дати набрання чинності договорів про надання послуг з управління багатоквартирним будинком.
Якщо за рішенням загальних зборів функції з управління багатоквартирним будинком (усі або частково) будуть передані управителю, то такі відносини будуть регулюватися договором, укладеним між об’єднанням і управителем.
Договір з управителем укладається на один рік згідно з типовим договором. Якщо за місяць до закінчення дії жодна зі сторін не повідомить письмово іншу сторону про відмову, договір вважається продовженим ще на рік.
З 1 травня цього року вводяться в дію норми, що регулюють надання комунальних послуг.  До 1 травня 2020 року співвласники багатоквартирних будинків незалежно від обраної ними форми управління мають визначитися з моделлю організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг (крім послуг з постачання електроенергії та природного газу).
Частина 1 статті 26 цього Закону передбачає сплату пені у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги. Розмір пені становить 0,01% від суми боргу за кожен день прострочення. Разом з тим, пеня не може перевищувати розмір боргу. Пеня не нараховується за умови наявності заборгованості держави за надані населенню пільги та житлові субсидії та/або наявності у споживача заборгованості з оплати праці, підтвердженої належним чином.

Відділ економічного розвитку, торгівлі та ЖКГ РДА